WoPak - HoReCa Higiena Opakowania
Recykling w obecnych czasach vs rzeczywistość

Recykling w obecnych czasach vs rzeczywistość

Mamy grudzień, czas podsumowań i przemyśleń roku 2022 dlatego postanowiliśmy, w tym wpisie poruszyć temat recyklingu oraz nadchodzących zmian związanych z dyrektywą Single Use Plastic (SUP) Świadoma gospodarka odpadami jest kluczowa dla naszego środowiska w obecnych czasach. Recykling bardzo często jest wymieniany jako ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy uratować planetę. Sprawdźmy zatem jakie są jego korzyści i co zrobić, żeby recykling lepiej działał?

Na początek jednak … dyrektywa plastikowa

Jak wiecie w 2019 roku przez Parlament Europejski i Radę (UE) została wprowadzona tzw. dyrektywa plastikowa, która ma na celu wycofanie z produkcji opakowań plastikowych ograniczenie produkcji i wykorzystywania produktów plastikowych jednorazowego użytku. Unijne przepisy stosuje już większość krajów europejskich, jednak najbardziej rygorystycznie do przepisów podeszła Francja w której  od stycznia 2022 roku wprowadzony został zakaz pakowania porów, bakłażanów, pomidorów, jabłek, bananów, pomarańczy czy mango w plastikowe opakowania Francja do 2026 roku chce całkowicie zakazać pakowania owoców i warzyw w plastik  W Polsce nowe przepisy mają obowiązywać od 2023 roku. Jednak  jak na razie nie zakładają one, podobnie jak we Francji zakazu np. pakowania owoców i warzyw w plastik. Jak myślicie warto wprowadzić podobne przepisy w naszym kraju?.

Francuskie podejście warto naśladować z kilku powodów. Po pierwsze, przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję i dystrybucję artykułów jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych które zanieczyszczają nasze środowisko. Wystarczy przejść się na spacer np. po plaży by znaleźć plastikowe słomki, sztućce lub kubeczki.  Problem tych artykułów jest taki, że bardzo rzadko zostają podane recyklingowi i zamiast zostać ponownie wykorzystane, trafiają na wysypiska śmieci  albo co gorsza właśnie do środowiska, bo są porzucane w lesie, w okolicach morza czy jeziora. To dlatego Unia zakazała stosowania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek, oraz styropianowych kubków i menuboxów EPS. Dlatego warto postawić na opakowania z recyklingu. Oczywiście proces recyklingu wymaga energii i wody oraz powoduje emisję gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Jednakże rozpatrując cały cykl życia produktu wraz z uwzględnieniem etapu wyrabiania surowców i ich utylizację – recykling jest bardziej korzystną opcją dla naszego środowiska, gdyż  opakowanie które trafia do zakładu recyklingu, dostaje drugie życie.

Alternatywy dla tworzyw sztucznych

Oczywiście obecnie nie ma mowy o wycofaniu z rynku całkowicie  produkcji  plastiku, ale pojawiają się coraz skuteczniejsze technologie wykorzystujące inne surowce... Czym więc można zastąpić plastik? Gdyby zapytać zwykłego przechodnia o przykład produktów do recyklingu, to pewnie odpowiedziałby, że butelki PET poprzez reklamy, które kształtują świadomość. Może wspomniał by także, że naturalnym zamiennikiem plastiku będzie papier, tektura i w konsekwencji także opakowania z tektury litej. Degradacja papieru w naturalnym środowisku może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przykładowo, wyrzucona na śmietnik gazeta rozłoży się już po 6 tygodniach. Zatem niepowleczone plastikiem  tekturowe opakowania nadają się w pełni do recyklingu, a przez ich używanie redukujemy 90% poprzednio używanego plastiku.

Dlatego jeśli działasz w branży gastronomicznej warto inwestować w ekologiczne opakowania jednorazowe które pozwolą Ci realizować biznesowe cele z pełną odpowiedzialnością za naturę i przyszłe pokolenia. Tektura lita ze specjalną warstwą ochronną (kaolin lub dyspersja) gwarantuje Ci zachowanie wszystkich właściwości opakowania. Pojemniki powleczone charakteryzują się nieprzenikaniem tłuszczów i wody poprzez jej powierzchnię, trwałością konstrukcji oraz doskonałym zabezpieczeniem produktu, który serwujesz. Oczywiście jest o wiele więcej biodegradowalnych materiałów  np. bambus, liście palmowe, drewno. Przykładem ekologicznych produktów wykonanych z powyższych materiałów mogą być  np. bambusowe patyczki fingierfood czy bambusowe patyczki do szaszłyka lub pojemniki do zgrzewu z pulpy trzciny cukrowej dodatkiem włókien bambusa. Jak widzisz ekologicznych rozwiązań jest wiele W naszym sklepie znajdziesz m.in. sztućce i opakowania na wynos wykonane z materiałów, które są przyjazne środowisku nie tylko z drewna, ale również z otrąb pszennych, pestek awokado, trzciny cukrowej, czy opakowań z tektury litej, które są doskonałe do serwowania street food-u.

U nas znajdziesz wiele przyjaznych opakowań plastikowych są one wykonane PP, PET, R-PET , te surowce nie podlegają dyrektywie plastikowej gdyż nadają się do recyklingu. Zobacz nasze tacki do zgrzewu wykonane ze spienionego polipropylenu (EPP) , które będą idealne dla firm garmażeryjnych serwujących np. pierogi lub krokiety.  Dostępnych rozwiązań jest dużo, pomogą one wprowadzić przepisy dyrektywy plastikowej w życie.

Co Ty możesz zrobić dla recyklingu?

Możesz i to bardzo dużo, podstawową jest prawidłowa segregacja odpadów. Bez niej dużo trudniej będzie odzyskać cenne surowce do dalszej produkcji wyrobów jednorazowego użytku. Dlatego trzeba stosować się do zasad obowiązujących  w danej gminie, gdyż im lepiej posegregowane odpady, tym łatwiejszy będzie ich recykling.

Zachęcamy zajrzeć do naszego sklepu , w którym znajdziesz nie tylko ekologiczne opakowania na wynos, ale również pojemniki plastikowe, które nadają się do recyklingu.

Pozbywasz się plastiku z życia i segregujesz odpady? - wybór należy do Ciebie, rozporządzenie o redukcji opakowań plastikowych będzie ponownie rozpatrywane przez Unię Europejską w 2027 roku. Wtedy wprowadzone rozwiązania zostaną ocenione i ewentualnie zmienione. Jednak przypuszcza się na przykładzie Francji, która udowadnia, że się da że trend jest nieunikniony i plastik będzie powoli i systematycznie  znikał z naszego otoczenia. Będzie łatwiej, jeśli Ty również powiesz plastikowi NIE.